Smyslová terapie mění životy dětí, říká vedoucí sociálních služeb Centra Hájek
Centrum Hájek dlouhodobě pomáhá handicapovaným dětem prostřednictvím komplexní péče, která propojuje různé terapie. Barbora Tolarová, vedoucí sociálních služeb, v rozhovoru přibližuje význam smyslové terapie snoezelen a jak nové pomůcky z projektu Kouzelný svět smyslů pomáhají dětem v jejich rozvoji.
Barboro, můžete nám na úvod přiblížit, na jakou pomoc se Centrum Hájek soustředí?
CENTRUM HÁJEK jako jedinečný sociálně-rehabilitační komplex služeb dlouhodobě nabízí handicapovaným dětem s tělesným, mentálním a kombinovaným postižením ve věku 1-18 let a jejich rodinám komplexní péči, která zahrnuje čtyři registrované sociální služby a dětskou rehabilitaci jakožto nestátní zdravotnické zařízení.
Jak zmiňujete už v první odpovědi: mnohé z dětí mají kombinovaná postižení, jakým způsobem propojujete péči o zrak s dalšími terapiemi, například pohybovou nebo smyslovou terapií?
Pro většinu dětí, které k nám dojíždějí, je důležitá komplexní terapie založená na individuálním plánu pro každého jedince. Velmi důležitá spolupráce fyzioterapeutů, ergoterapeutů, speciálních pedagogů a pracovníků přímé péče propojuje jednotlivé terapie smysluplným způsobem, tedy zároveň propojuje mimo jiné také péči o zrak s ostatními terapiemi. K propojení vizuální stimulace a pohybové terapie dochází například právě ve snoezelenu díky dynamické světelné projekci, světelným prutům a hračkám nebo vodním válcům. Všechny tyto pomůcky motivují děti k jejich sledování, pozornosti, nebo také k tomu, aby se na ně děti natahovaly, klekaly/stoupaly si k nim. Dochází zde tedy nejen k vizuální terapii, ale také k motivaci k tíženému pohybu a činnosti.
Jak důležitá je pro vaše děti smyslová terapie snoezelen, kterou využíváte?
Smyslová terapie ve snoezelenu je pro naše handicapované děti s kombinovaným postižením velmi důležitá, protože nabízí přístup, který je komplexní, přizpůsobitelný individuálním potřebám a podporuje integraci smyslů, což je často klíčové pro jejich rozvoj. Při terapii mají děti možnost zkoumat smysly postupně a bez přetížení, rozvíjet smyslové vnímání nebo lépe chápat příčinu a následek (např. při interakci s prvky, které reagují na dotek či zvuk). Terapie snoezelen je přínosná také v oblasti podpory komunikace, rozvoji motorických dovedností, objevování sebe sama, pro uklidnění a relaxaci, nebo pro posílení vztahu mezi dítětem a pečovatelem.
Jaké konkrétní přínosy přináší zrakovému vnímání a celkovému psychickému zdraví dětí?
Mnohé děti s kombinovaným postižením zažívají zvýšenou úroveň stresu, úzkosti nebo senzorického přetížení. Smyslová terapie ve snoezelenu může snižovat stres a napětí (pomocí jemné hudby, tlumeného osvětlení a příjemných vůní) a také podporovat pocit bezpečí a klidu, což umožňuje lepší soustředění a učení. Snoezelen využíváme zejména u dětí se smyslovým deficitem. V rámci zrakové terapie pracujeme především na tréninku prostorového vnímání, zrakové fixaci, lokalizaci světla či celkové podpoře zraku.
Projekt Kouzelný svět smyslů, který podpořila i Světluška a její Fond Kaufland, má dva hlavní cíle: prvním je zakoupení nových pomůcek pro práci (nejen ve snoezelenu) se staršími handicapovanými dětmi. Jaké konkrétní pomůcky jste už zakoupili?
Díky schválené podpoře jsme mohli pořídit nové, pro nás velmi důležité, pomůcky do snoezelenu, např. světelnou kostku a kamínky, světelné bzučáky, taktilní hry Ježek a Psí boudička, senzory bloky či nový světelný zdroj pro světelné pruty. Z dalších pomůcek se pořídilo např. zrcadlo s kupolí, masážní pomůcka s led světly, tekuté hodiny či přísavné míčky TheraBolly – všechny tyto pomůcky jsou využívané kromě snoezelenu také na dalších terapiích.
Druhým z cílů je proškolení dalších dvou zaměstnanců pro práci ve snoezelenu. Co všechno obnáší vyškolit personál pro tuto práci? Jaké pomůcky a metody budou pro vaše klienty nejvíce přínosné?
Naši dva zaměstnanci z přímé péče absolvovali dvoudenní kurz od společnosti 3lobit o.s. „Snoezelen 1 – Úvod do práce v multismyslovém prostředí“. Zde získali teoretické znalosti, ale také praktické zkušenosti k výkonu terapie snoezelen. Tento základ následně absolventi pod vedením již zkušenějších kolegů v našem centru připravují terapeutické jednotky pro naše klienty. Každý z nás je jiný a také námi poskytovaná terapie probíhá trošku jinak – základ mají všichni stejný a to, co terapii každý z nás dá a jaké využije pro konkrétního jedince pomůcky, je to, co dělá snoezelen SNOEZELENEM. Při terapiích snoezelen každý ze zaměstnanců využívá pomůcky a metody dle schopností a dovedností klienta. Při některých terapiích využíváme zejména herní pomůcky – hlavolamy, taktilní hry, čichová pexesa, puzzle, skládačky, nyní i světelné kostky a kamínky či světelné bzučáky. Naopak u některých dětí jsou hojně využívány spíše pasivní činnosti – míčkování, bazální stimulace, polohování na vodní posteli a vibrační dece. Díky projektu Kouzelný svět smyslů máme i nový světelný zdroj, který využíváme téměř u každé snoezelen terapie.
Závěrem by nás zajímalo, jaké další plány máte do budoucna, pokud tento projekt přinese očekávané výsledky?
V projektu snoezelen v CENTRUM HÁJEK pokračujeme i nadále. Dětští klienti jsou velmi nároční na pozornost a zaujetí, a je třeba jim pomůcky a metody stále měnit, doplňovat a inovovat. Děkujeme Světlušce a Fondu Kaufland za dlouhodobou podporu, jsme za ni velmi vděčni, neboť tak můžeme plnit nejen naše přání, ale hlavně tvořit kouzelný svět smyslů pro naše dětské klienty.