„Všichni zrakově handicapovaní si v kariéře projdou stejnou zkušeností,“ říká Šarlota Hambergerová
Představíš, prosím, stručně iniciativu Boj o job?
Jedná se o inovativní projekt, kterým chceme pomoci zrakově postiženým (*ZP) absolventům najít adekvátní pracovní uplatnění a zároveň vyslat na trh práce jasnou informaci o tom, že i v lidech s postižením mohou zaměstnavatelé najít kvalifikované pracovníky.
Jaká byla cesta od nápadu k realizaci projektu?
Všichni zaměstnanci organizace Spolu s vámi, z. ú., jsou zrakově postižení a v podstatě každý z nás si ve své kariéře prošel stejnou zkušeností – problémy s nalezením vhodného pracovního místa a nutnost vyrovnat se s předsudky, které vůči lidem s handicapem na trhu práce panují. Už od počátku existence naší organizace se zaměřujeme na aktivity, jimiž chceme přispět k odstraňování překážek a předsudků na nejrůznějších společenských úrovních – děláme osvětové akce pro děti i dospělé, odbornou veřejnost, firmy, úřady, kulturní instituce a další. Vytvořit projekt, který by propojoval naše zaměření, zkušenosti a určité společenské potřeby, se tak doslova nabízelo.
Co je jeho hlavním cílem?
BOJ O JOB je propojení tří samostatných okruhů – potřeby těžce zrakových absolventů najít adekvátní uplatnění na trhu práce, připravenosti ZP ke vstupu na trh práce a přípravy budoucího pracoviště na přijetí ZP zaměstnance.
V pilotním ročníku projektu jsme se zaměřili na absolventy sociálních oborů, což vychází mimo jiné i z našeho původního zaměření – vůbec první službou, kterou sociální podnik Spolu s vámi nabíze, a stále nabízí, byly aktivizační návštěvy nevidomých a slabozrakých v domovech pro seniory. Mohli jsme tedy využít svých kontaktů na organizace, které v tomto odvětví působí. Navázali jsme tak spolupráci se spolkem Jsme MILA, jehož lektorky a lektoři nejen, že odvedou větší část vzdělávacího programu, ale zároveň nám pomohou navázat spolupráci s domovy seniorů, v nichž účastníci programu absolvují stáž. V těchto zařízeních zároveň před zahájením stáží provedeme školení personálu v otázce komunikace se zrakově postiženým kolegou a možnosti pro zpřístupnění pracoviště nevidomému či slabozrakému zaměstnanci. Jde nám zkrátka o to, aby navázání spolupráce bylo pro personál i stážisty co nejhladší a příjemné.
Náš program zároveň ale zohledňuje i fakt, že člověk se zrakovým postižením může mít oproti ostatním uchazečům o zaměstnání horší výchozí pozici. Proto jsme ho koncipovali i jako osobnostně rozvojový – účastníci mají zajištěn psychologický koučink. Řešíme ale i otázku sebeprezentace, v rámci níž mohli s módní stylistkou konzultovat třeba to, jaký outfit zvolit na pohovor či do zaměstnání. Zrakově postižení totiž mají oproti ‚vidícím‘ tu nevýhodu, že módní trendy prostě neokoukají.
Jak funguje projekt nyní a kdo jsou lidé, kteří se staví do rolí školitelů?
Projekt, respektive jeho vzdělávací část, je nyní v plném proudu. V programu máme deset absolventů sociálních oborů, letošních maturantů i studenty a absolventy vysokých škol, kteří dvakrát měsíčně absolvují celodenní kurzy, které tematicky prohlubují jejich dosavadní vzdělání a zaměření, jemuž se chtějí profesně věnovat, zejména práce v pečovatelských službách. Dostává se jim kariérního poradenství a jak jsem už zmínila, v průběhu celého programu je jim k dispozici psychoterapeut a kouč, který jim pomáhá s řešením otázek nejen jejich budoucího profesního směřování, ale i osobních limitů, jako je nejistota, nízké sebevědomí a podobně.
Chtěli jsme účastníkům nabídnout co nejkvalitnější náplň programu. Proto jsme moc rádi, že se nám podařilo navázat spolupráci s organizacemi a lidmi, kteří jsou špičkami ve svých oborech. Máme radost např. ze spolupráce s organizací Jsme MILA, která se zaměřuje na zvyšování kvality práce v pečovatelských službách. Spolupracujeme také se Střediskem Teiresiás při Masarykově univerzitě v Brně. Její pracovníci nejen, že proškolí účastníky programu BOJ O JOB v otázce využívání moderních technologií jakožto kompenzačních pomůcek při práci, ale zároveň provedou šetření přístupnosti administrativního systému využívaného v pečovatelských službách – abychom věděli, že zrakově postižený zaměstnanec bude moct v systému pracovat za použití zvětšovacího a odečítacího softwaru.
Koučovací část programu zajišťuje psychoterapeut Matěj Žaloudek, který je sám nevidomý a zastupuje tu část zrakově postižených profesionálů, kterým v projektu rádi poskytneme prostor na té takříkajíc druhé straně hřiště.
Kdo všechno jsou vaše cílové skupiny?
Jednak zrakově postižení absolventi do pěti let od ukončení studia a dále poskytovatelé sociálních služeb, kteří se podle statistik dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovních sil. Protože populace stárne a kapacitu sociálních služeb bude nutné v příštích letech navyšovat, přišlo nám logické propojit právě tyto dvě cílové skupiny.
Jak funguje projekt v praxi a jak se do něj mohou zájemci přihlásit?
Momentálně jsme v polovině prvního ročníku programu a hlásit se už není možné. Máme za sebou červencový pětidenní vzdělávací a sebepoznávací kemp a před sebou, troufám si říct, jednu z nejzásadnějších fází projektu. Na podzim totiž ukončíme vzdělávací část projektu a vybraní účastníci nastoupí týdenní stáž ve vybraných domovech pro seniory.
Závěr letošního roku, a tedy i závěr projektu, pak budou patřit vyhodnocování projektu a tvorbě výstupů z něj. No a než se nadějeme, bude tady nový rok a s níM, možná, další ročník projektu. Ale nepředbíhejme…
Kolik přihlášení do programu stojí?
V letošním, pilotním, ročníku jsme účastnické poplatky neúčtovali.
Máte kromě tohoto programu i nějaké jednorázové aktivity – školení, semináře apod.?
Ano, děláme osvětové a zábavné aktivity pro několik cílových skupin. Jednou z nich jsou děti, předškolního i školního věku, pro které děláme zábavné workshopy, na kterých jim např. ukazujeme moderní kompenzační pomůcky jako super vychytávky a ukazujeme jim, jak nevidomým a slabozrakým mohou pomáhat, když se s nimi setkají třeba na ulici nebo v MHD. Pak děláme odborněji laděné semináře, a to například pro studenty odborných škol – budoucí zdravotníky, sociální pracovníky a další a školíme i zaměstnance úřadů, kulturních institucí či firem, jejichž klienty či zákazníky mohou být i lidé se zrakovým postižením. Nezřídka se totiž setkáváme s ostychem třeba u úředníků, pracovníků bank apod., kteří nevědí, jak ke zrakově postiženému klientovi přistupovat. Máme zpětnou vazbu, že se proškolený personál cítí mnohem komfortněji, když ví, jak s nevidomým komunikovat.
Jaká je úspěšnost studentů v rámci pracovního uplatnění pro absolvování?
Jsme v polovině prvního ročníku, takže tyto údaje teprve budeme získávat.
Jakým způsobem pomohla projektu Světluška?
Nadační fond Českého rozhlasu a sbírkový projekt Světluška nám pomohli hodně – právě díky jeho dotaci můžeme projekt realizovat. Nejen, že se stal hlavním donorem, ale zároveň je nám i partnerem – účastníci našeho programu BOJ O JOB např. mohou využívat půjčovnu kompenzačních pomůcek, právní poradenství Osvětlovny atd. V neposlední řadě děkujeme týmu NF ČRo, a dodatečně také bývalé ředitelce Gabriele Drastichové, za „takovou tu „obyčejnou“ lidskou vstřícnost a podporu.