Představujeme kavárníka Kavárny POTMĚ Petra Adamce

Kavárník světluščí Kavárník POTMĚ Petr Adamec

V Kavárně POTMĚ pro vás najde stůl a mimo stěny zatemnělého autobusu vám třeba pomůže i s nalezením zaměstnání. Zvlášť pokud máte znalosti v oboru informačních technologií. V době kdy Kavárna POTMĚ čerpá dovolenou, pracuje Petr Adamec totiž v personální agentuře.

Co máš Petře v personální agentuře na starost?

Mým úkolem zde je vyhledávání, oslovování a zprostředkovávání práce zejména odborníkům ze světa informačních technologií. Je to zajímavé, protože tak mám možnost určité "výměny rolí, a být tím, kdo práci nabízí, ne hledá, byť si velmi dobře uvědomuji, že na onen "druhý břeh" se člověk může dostat velmi snadno. Ostatně své by o tom mohli vyprávět mnozí nevidomí, kteří se sháněním práce mají velké problémy.

Do jaké míry vnímáš svět zrakem?

Jsem od narození zrakově postižený, takže jsem nemusel být konfrontován s relativně přirozeným šokem po ztrátě zraku. V dětství jsem však pomocí silnějších brýlí dokázal rozeznat větší předměty z mého okolí, v současnosti už na levé oko nevidím vůbec a na pravém rozeznám pouze světlo, tmu a matné obrysy (a to jen za příznivých okolností).

Používáš v běžném životě nějaké pomůcky?

Při práci používám počítač se zvukovým i hmatovým výstupem a s pohybem ve městě a okolí mi už přes 10 let pomáhá můj vodicí pes Link. Nejenže se stal mým spolehlivým průvodcem, ale taky výborným kamarádem, se kterým zažiju hodně zábavy a radosti. No, dobře, někdy i starostí, protože je to přece jen živý tvor a Link je opravdu pan Pes. :-) Ale to tak nějak k životu se psem prostě patří. Linkovi se snažím věnovat i svůj volný čas, ať už tím, že s ním chodím na procházky s dalšími psy nebo si s ním jen tak hraju.

Žiju v Brně, kde jsem také vystudoval angličtinu na pedagogické a historii na filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Kromě toho mám spoustu běžných zájmů jako kdokoliv z Vás (hudba, sport, knížky, počítač, internet, veřejné dění, kamarádi), takže se zde nebudu zbytečně rozepisovat. :-)

Co tě zaujalo na práci kavárníka v Kavárně POTMĚ?

Onu možnost "výměny rolí" vždy aspoň na pár dnů v roce mám i díky Světlušce a Kavárně POTMĚ, protože tak můžu být tím, kdo něco nabízí a ne jen přijímá. Vždy si přeju, aby si návštěvníci z kavárny něco odnesli - a teď nemyslím jen hrníček :-). Práce v kavárně mě opravdu baví a to i díky skvělé partě lidí, která se tu obvykle sejde. Ostatně i proto se Světluškou spolupracuju už od roku 2007.

Vždy, když vidím, že se naši hosté v kavárně přes prvotní rozpaky osmělí a odcházejí spokojení a dojatí (a takových je bez přehánění naprostá většina), tak si říkám: tato práce má pro mě smysl.