V červnu frčí černá, Kavárna POTMĚ má otevřeno

Kavárna POTMĚ otevřela na náměstí Republiky

Světluščí Kavárna POTMĚ, ve které obsluhují v absolutní tmě nevidomí kavárníci, zahájila slavnostně svůj provoz 6. června ve 12.30 hodin na náměstí Republiky v Praze. Vítat hosty ve světě zvuků, chutí a vůní bude až do 23. června. Kromě osvěžujících nápojů a zmrzliny nabídne ve svém blízkém okolí i výstavu fotografických portrétů nevidomých od Roberta Vana, koncerty nevidomých hudebníků a další program.

„Kavárna POTMĚ je jediná kavárna, kde si můžete dát černou kávu s mlékem, a pořád bude černá. Nemusíte se ale bát, že vám bude ve světě tmy smutno. Naši nevidomí kavárnici se o vás postarají a případné chmury a obavy hned rozptýlí s humorem sobě vlastním, i když i ten je někdy černý,“ zve návštěvníky Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, který v rámci sbírky Světluška projekt Kavárny POTMĚ organizuje.

Pozvání Světlušky na slavnostní otevření Kavárny POTMĚ 6. června přijali fotograf Robert Vano, herci Jitka Ježková, Veronika Kubařová a Jan Potměšil. Doprovodnou výstavu fotoportrétů nevidomých od Roberta Vana bude hostit nákupní centrum PALLADIUM.

Lidem, kteří nevidí, nebo vidí velmi málo, záleželo moc na tom, abych zachytil, čemu se věnují, co je jejich práce nebo záliba. Zda se mi to podařilo, však musíte na výsledných fotkách posoudit až vy,“ prozrazuje Robert Vano.

Otevírací doba Kavárny POTMĚ je 10.0021.00 hodin, s pauzou od 15.00–16.00 hodin. Vstupné stojí 140 Kč, v ceně je kromě netradičního zážitku již zahrnut jeden nápoj nebo zmrzlina, hrneček s logem Světlušky a světluščí button na památku. Výtěžek z Kavárny POTMĚ putuje na konto Světlušky Nadačního fondu Českého rozhlasu, která těžce zrakově postiženým dětem i dospělým pomáhá.

  • Doprovodný program
  • 3.–26. 6.2016 výstava fotografií nevidomých od Roberta Vana v PALLADIUM
  • 6. 6. 2016 slavnostní zahájení na náměstí Republiky ve 12.30 – vystoupení nevidomých hudebníků – Ráchel Skleničková a Jakub Blažek
  • 9. 6. 2016 Pestrá společnost - ukázka výcviku asistenčních psů, 17.00–19.00
  • 11. 6. 2016 vystoupení nevidomých hudebníků – Barbora Janová a Miroslav Orság, 17.00–19.00
  • 14. 6. 2016 Středisko pro nevidomé Dědina – košíkářská dílna a prodej výrobků od nevidomých, 13.00–20.00
  • 21. 6. 2016 workshop na sestavování svítidel Luxiom společně s nevidomými, 17.00–19.00
  • 23. 6. 2016 KONEC v 16.00 hodin

O projektu Kavárna POTMĚ

Kavárna POTMĚ je jedinečným místem, kde se role vidících a nevidomých na chvíli vymění. V úplně zatemněném prostoru se vašima očima stanou nevidomí. Usadí vás ke stolu, obslouží a připraví vám kávu nebo jiný nápoj, jaký jste ještě neviděli. Nevidomí jsou těmi, kteří nabízejí svoji pomoc vidícím, a na které se můžete při pohybu ve tmě spolehnout. Kavárna POTMĚ funguje od roku 2006, pátým rokem existuje i její mobilní verze v zatemněném autobusu, který putuje od jara do podzimu Českou republikou.


Kontakt: Barbora Mocová
PR manažerka Světluška | Nadační fond Českého rozhlasu
mobil: 731 114 838 | tel.: 221 551 219
barbora.mocova@rozhlas.cz | www.svetluska.net


Poděkování partnerům Kavárny POTMĚ:

Světluška děkuje Městské části Praha 1 za poskytnutí záboru na náměstí Republiky. Kavárna POTMĚ je sestavena z pěti stavebních kontejnerů, které Světlušce bezplatně zapůjčila a smontovala společnost HOCHTIEF. Suroviny a profesionální kávovary zajistila společnost LE PATIO INTERNATIONAL, distributor značky ILLY. Nealkoholické nápoje dodaly společnosti Coca Cola, Fontana a Bernard. Zmrzlinu připravila firma MEC3, vitrínu nabídla společnost CESK. Ubytování pro nevidomé zařídil Hotel PERLA. Automobil zapůjčil ČSOB Leasing. Parkovací místo rezervoval Hotel Ibis Praha Old Town. Závoz vybavení do kavárny řeší DACHSER Czech republic. Tiskoviny vytiskla společnost SVS a FELCO Praha. Technické zázemí poskytl hotel Kings Court a nákupní centrum PALLADIUM. Hrnky s logem Světlušky pochází od firmy Český porcelán Dubí. Všechny služby a produkty poskytli partneři Světlušce zdarma či za symbolické částky.

Poděkování partnerům výstavy Robert Vano pro Světlušku
Světluška děkuje za zhotovení fotografií COPY GENERAL a za poskytnutí prostor nákupnímu centru PALLADIUM.

Poděkování partnerům Světlušky
Poděkování patří generálnímu partnerovi Světlušky ČSOB, hlavnímu partnerovi - společnosti HERBADENT, a také Českému rozhlasu, který nadační fond před 15 lety založil a je jeho velkou oporou. Světluška si velmi váží mediální podpory České televize.