Nevidomí nevidomým. Zrakově hendikepovaní diváci fandili poprvé sportovcům z vlastních řad

23. květen 2022

O víkendu 21. – 22. května proběhlo první kvalifikační kolo klubové evropské soutěže Super European Goalball League – Championships 2022, které hostil domácí goalballový Club Perun. Na evropskou klubovou ligu mistrů paralympijského míčového sportu pro zrakově postižené pozval nevidomé fanoušky pořadatel Club Perun k účasti na dvou mezinárodních utkáních. Ta si 22. 5. užilo celkem 11 nevidomých a slabozrakých fanoušků i s doprovodem. 

Nejen pro nevidomé fanoušky to bylo poprvé, co si vychutnali sport určený výhradně lidem s postižením zraku. Premiéra čekala i oba komentátory Českého rozhlasu Radiožurnál Vojtěcha Šilhana a Adama Weidenthalera. Ti si po závěrečných zápasech hru s českými hráči nakonec i sami vyzkoušeli.

Goalball je kolektivní míčový paralympijský sport pro zrakově hendikepované, v němž proti sobě hrají dvě tříčlenná družstva, jejichž cílem je vstřelit branku soupeři.  Všichni hráči, ať už slabozrací, nebo nevidomí, mají přelepené oči a nasazené klapky, aby se na hřišti vyrovnala podmínka absolutní tmy. A právě nejlepší týmy se střetávají v rámci ligy Super European Goalball League – Championships 2022. Týmy v lize jsou rozděleny do dvou divizí – severní a jižní, přičemž v každé divizi se účastní 6 až 8 týmů. Prvního kola, které nakonec vyhrál německý tým Chemnitz BC, se zúčastnilo včetně domácího týmu dalších 5 evropských z Německa, Portugalska, Černé Hory, Francie a Itálie. Druhé kvalifikační kolo proběhne v létě v Černé Hoře, finále je pak je plánované v německém Rostocku.

Nevidomý fanoušek na SEGL Champions League 2022

„Nevidomý fanoušek má mnoho podob, jak postupně zjišťujeme. Tentokrát bylo naším cílem umožnit nevidomým a slabozrakým fanouškům vidět jejich vlastní sport. A současně jsme tím chtěli upozornit rodiče, učitele i samotné lidi se zrakovým postižením na to, že tady goalball je, že je to hra pro kluky i holky se zrakovým hendikepem, která jedinečným způsobem pomáhá budovat jejich sebevědomí, týmového ducha a odvahu,“ popisuje ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.

Za český tým GC Perun si na evropské soutěži zahrály jak dlouholeté hvězdy, tak hráči, kteří trénují bezmála šest měsíců. Domácí GC Perun skončil poslední, ostudu si i přesto neutrhl díky hráči Janu Boškovi, který byl v celkovém pořadí 2. nejlepší střelec turnaje a zároveň byl zvolen týmy jako nejužitečnější hráč.

Nevidomý fanoušek na SEGL Champions League 2022

Zápasy navštívil také Jiří Ježek. Šestinásobný paralympionik a zástupce Českého paralympijského výboru předal pohár vítěznému týmu z Německa. Nezapomněl však ocenit schopnost pořádajícího klubu GC Perun nejen zabojovat, ale i celý turnaj zorganizovat. Na komentovaný zápas dorazil i nejmladší fanoušek Max se svými rodiči. Max se sám na Škole Jaroslava Ježka věnuje goalballu, avšak SEGL byl pro něj prvním turnajem pro dospělé, který měl díky komentátorům možnost „vidět“. 

Nevidomý fanoušek na SEGL Champions League 2022

„Tentokrát byl speciální komentář zajímavý i pro nás vidící fanoušky, kteří goalball neznali a potřebovali se zorientovat v pravidlech a zvyklostech. O to více nás tentokrát bavily popisy komentátorů. Pro mě osobně byl nejkrásnější obrat Vojtěcha Šilhana, kdy během popisu způsobu obrany jednoho z hráčů, použil slova, že „leží jako na pláži v Bibione“,“ popisuje zážitky Gabriela.

O projektu Nevidomý fanoušek 

 

 

 

Spustit audio