1,4 milionem korun posvítili zákazníci Slevomatu těžce zrakově postiženým seniorům

12. leden 2023

Na sklonku roku 2022 jsme společně s portálem Slevomat věnovali pozornost pomoci seniorům, kteří se s přibývajícím věkem musí nově učit žít s postupnou ztrátou zraku. Těm přispělo téměř 12 tisíc zákazníků portálu celkovou částkou 1 419 000 korun. Děkujeme všem štědrým dárcům, že na pomoc zrakově hendikepovaným mysleli i v předvánočním čase, portálu Slevomat za možnost uskutečnění sbírky a společnosti Lexum za odborné zázemí k tématu zrakového postižení v seniorském věku.

Sbírka na Slevomatu je sice u konce, téma zhoršování zraku u seniorů pro nás ale pokračuje i nadále. Rádi bychom proto o nás dali vědět všem, pro něž je téma postupné ztráty zraku nepříjemnou novinkou.  

Rozhodně se na nás obraťte, pokud:

  • Máte od očního lékaře doporučení na kompenzační pomůcku pro zrakově hendikepované, ale nevíte si rady, kde ji pořídit nebo ji chcete zvyzkoušet. Máme totiž Půjčovnu kompenzačních pomůcek.
  • Potřebujete pro sebe nebo blízkého seniora osobní asistenci či průvodcovskou službu, která pomůže s činnostmi, kde zrak chybí. Přispíváme na služby, které umožní větší samostatnost a odlehčí těm, kteří pečují.
  • Potřebujete se zorientovat v příspěvcích a dávkách pro zrakově postižené a nasměrovat na organizace, které nejen pro seniory se zrakovým hendikepem zajišťují služby v domácím prostředí, pobytové i ambulantní. Spouštíme Osvětlovnu, kde vám rádi poradíme.

Vidíte jako rys? Prevence není nikdy dost. Obecně platná doporučení lékařů jsou nejen pravidelné preventivní návštěvy oftalmologa, ale i samovyšetření očí. To je potřeba dělat každým okem zvlášť, často se totiž stává, že si nevšimnete, že jedno oko slábne, je-li druhé oko dobré. Obecně dávejte pozor na všechny nové či rychlé změny vidění, ty bývají signálem vážnějšího problému. A stejně jako u všech neduhů platí, že nejlepší prevencí očních onemocnění je bezesporu zdravý životní styl, dostatek pohybu i odpočinku, přiměřené a zdravé stravování, případně doplněné o podpůrné prostředky (zejména vitamíny a antioxidanty). V neposlední řadě je důležité nekouřit.

Zajímá-li vás problematika více, poslechněte si díl Podcastu POTMĚ s docentem Liborem Hejskem ze sítě očních klinik Lexum, který nám v rámci kampaně poskytl cenné rady a data a kterému tímto chceme rovněž poděkovat za odborné poradenství.

Spustit audio