Otevíráme celorepublikovou Půjčovnu pomůcek a sportovního vybavení

3. květen 2021

Abychom ještě více ulehčili nevidomým a slabozrakým, otevřeli jsme Půjčovnu kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení. Půjčovna bude k dispozici zájemcům z celé České republiky a nabídne například kamerové lupy, počítače se speciálním softwarem i tandemová kola. Kompenzační pomůcky budou k vypůjčení zdarma, hrazen bude pouze jednorázový příspěvku na údržbu. Výpůjčka sportovního vybavení bude zpoplatněná, stále ale tak, aby na sportovní zábavu dosáhl každý. 

Půjčovna otevírá dveře všem lidem s těžkým zrakovým postižením a kombinovaným zrakovým postižením a lidem o zrakově postižené pečující. Služeb půjčovny budou moci využít i neziskové a příspěvkové organizace, školy a školská zařízení pomáhající lidem s těžkým zrakovým postižením. Projekt je finančně zřízen prostřednictvím Fondu Kaufland.

Díky podpoře našich dárců můžeme přispívat na pořizování nových kompenzačních pomůcek i vybavení pro sport zrakově postižených, ale jsou situace, kdy nová pomůcka problém neřeší, případně řeší, ale příliš pozdě či příliš draze. Půjčovna nabídne řešení zejména pro ty, kteří například lupu, počítač a telefon se speciálním softwarem potřebují dočasně a kteří si pomůcku potřebují v klidu vyzkoušet, než se rozhodnou pro její pořízení,
ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová

Pomůcky, které jsou obvykle velmi finančně náročné, si klienti mohou zapůjčit zdarma, pouze za jednorázový příspěvek na údržbu, a to na dobu až dvanácti měsíců.

Kamerové lupy z naší půjčovny

Sportovní vybavení bude zpoplatněno v závislosti na délce vypůjčení, ale vždy tak, aby bylo dostupné každému. Pomůcky i sportovní vybavení Půjčovna poskytne každému zájemci z celé České republiky, o bezplatnou dopravu a zpětný odvoz se postará rovněž Světluška.

Máme velkou radost, že jsme díky podpoře Fondu Kaufland mohli půjčovnu zřídit, a této si velice vážíme. Věřím, že půjčovna ještě zefektivní služby, které lidem se zrakovým postižením poskytujeme, a zajistí jim samostatnější i veselejší život.
ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová

Katalog nabízených pomůcek a vybavení bude průběžně aktualizován v záložce Půjčovna, kterou naleznete na naší hlavní stránce. 

Spustit audio