Katalog pomůcek a sportovního vybavení

Katalog pomůcek v půjčovně neustále doplňujeme podle toho, o jaké pomůcky je zájem nebo jaké novinky přicházejí na trh.

Kamerové lupy stolní

ClearView C s hlasem

ClearView C s hlasem je moderní kamerová lupa poskytující maximální pohodlí při čtení. Její jedinečný design Vám zajistí dostatečně velký pracovní prostor pro pohodlné čtení novin a knih, psaní či ruční práce. Lupa má hlasový výstup, který umožňuje nechat si tištěný text přečíst hlasem. Displej 24 palců (1 palec = 2,54 cm).

Vocatex Standard s hlasem

Kamerová zvětšovací lupa VOCATEX kombinuje funkci zvětšovací a hlasového výstupu. Pomocí OCR programu, který je jeho součástí si po stisknutí tlačítka můžete nechat přečíst text, který vidíte na obrazovce. Jednoduše si tak můžete nechat předčítat knihy, dokumenty, poštovní zásilky nebo noviny a nemusíte tak zbytečně namáhat váš zrak. VOCATEX je vybaven různými funkcemi pro zobrazování textů. Displej 27 palců (1 palec = 2,54 cm).

Topaz 24 HD bez hlasu

Kamerová lupa v mechanickém provedení s přehledným ergonomickým ovládáním. TOPAZ HD má 16 úrovní zvětšení, kameru i displej s vysokým rozlišením ("HD"), plnobarevný režim + 32 vysoce kontrastních barevných kombinací, automatické zaostřování s možností uzamčení zaostření. Displej 24 palců (1 palec = 2,54 cm).

Kamerové lupy přenosné

Compact 10HD s hlasem

Compact 10 HD je přenosná kamerová lupa s dotykovou obrazovkou. Díky malé velikosti lze lupu snadno nosit s sebou a používat v terénu. Lupa je s hlasovým výstupem. Displej 10 palců (1 palec = 2,54 cm).

Traveller HD bez hlasu

Traveller HD je stolní kamerová lupa, kterou je však možné složit a přenášet. Vyznačuje se zejména širokoúhlým displejem a inovativním designem umožňujícím velmi komfortní čtení, zároveň má však lupa malé rozměry a nízkou váhu. Displej 13 palců (1 palec = 2,54 cm).

HumanWare explore 8

HumanWare explore 8 je ruční kamerová zvětšovací lupa. Systém duálních 21 MPx kamer umožňuje skvělou čitelnost jak blízkých tak vzdálených předloh. Kamera má výklopnou opěrku pro snadné čtení dokumentů. Je plně lokalizovaná do českého jazyka. Displej 8 palců (1 palec = 2,54 cm).

Kamerové lupy kapesní

Humanware explore 5

Ruční lupa vhodná pro každodenní použití. Držátka lze aretovat ve dvou polohách. V jedné slouží jako podstavec pro položení lupy přímo na čtený text, ve druhé pro pohodlné ovládání zařízení jednou rukou. Uživatel může ocenit 5 MPx HD kameru, pro skvělou čitelnost vzdálených i blízkých předloh. Displej 5 palců (1 palec = 2,54 cm).

Ruby XL HD

Kapesní kamerová lupa ve snadno přenositelném provedení. Váha necelých 300 g umožňuje vzít si RUBY XL HD kamkoli s sebou. LCD displej zobrazuje i ty nejjemnější detaily, které můžete až 14 krát zvětšit – knihy, fotografie, noviny, etikety a další. Vybrat můžete z 20 vysoce kontrastních barevných režimů, aby byl text snadno čitelný a příjemný pro oči. Zvládne 3 hodiny nepřetržitého použití. Displej 5 palců (1 palec = 2,54 cm).

Telefony a tablety

BlindShell Classic 

BlindShell Classic je nejdostupnější mobilní telefon pro zrakově postižené a nevidomé! S fyzickou klávesnicí a více než 30 aplikacemi a funkcemi chytrého telefonu, které jsou integrované do telefonu, který je jednoduchý a uživatelsky příjemný.

BlindShell Classic LITE

BlindShell Classic LITE je mobilní telefon, který má ty nejdůležitější funkce modelu BlindShell Classic, které pomáhají uživatelům zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli a jeho používání je ještě snadnější. Mezi tyto funkce patří Volání, SMS zprávy, rychlé vytáčení, SOS tlačítko nebo třeba kalendář.

iPhone 12 Pro 128GB

Chytrý mobilní telefon s operačním systémem iOS 14 od společnosti Apple je výborně zpřístupněný pro uživatele s těžkým zrakovým postižením. iPhone můžete využívat nejen pro běžné telefonování či psaní textových zpráv, ale bez problému lze využívat pokročilé funkce, jako je psaní emailů, používání navigace, fotografování. Úhlopříčka displeje je 6,1 palců, rozlišení přední i zadní kamery je 12 Mpx.

iPhone SE 2020 64GB

Chytrý mobilní telefon s operačním systémem iOS 13 od společnosti Apple je výborně zpřístupněný pro uživatele s těžkým zrakovým postižením. iPhone můžete využívat nejen pro běžné telefonování či psaní textových zpráv, ale bez problémů lze využívat pokročilé funkce, jako je psaní emailů, používání navigace, fotografování. Úhlopříčka displeje je 4,7 palců, rozlišení přední kamery je 7Mpx, rozlišení zadní kamery je 12 Mpx.

iPad 10.2 128GB WiFi

iPad má velice snadné ovládání a je všestranný. Má výkonný čip A12 Bionic, podporuje Apple Pencil i Smart Keyboard a běží na něm iPadOS 14.

Software:

Aplikace z rodiny EDA PLAY: EDA PLAY TOBY, EDA PLAY PAULI, EDA PLAY ELIS, EDA PLAY TOM

Tablet Samsung Galaxy Tab S6 Lite LTE

Tablet má velkou obrazovku a dva reproduktory. Kapacita úložiště tabletu je 64 GB, běží na Android 11 a vydrží až 12 hodin provozu. Magneticky je k němu uchyceno pero S Pen, se kterým je možné zapisovat poznámky nebo kreslit. Displej 10,4 palců (1 palec = 2,54 cm).

Software:

Aplikace z rodiny EDA PLAY: EDA PLAY TOBY, EDA PLAY TOM

Notebooky

Notebook Lenovo

Notebook Lenovo s numerickým blokem může být vybaven odečítačem obrazovky nebo zvětšovacím programem. Displej 15,6 palců (1 palec = 2,54 cm).

Parametry:

  • Procesor  Intel Core I7
  • Disk SSD  512 GB
  • Operační  paměť 16 GB
  • Porty: 1x USB-C, 1x USB 3.2, 1x USB 2.0,  1x HDMI, 1x RJ45, 1x 3.5 Jack

Software:

  • Operační systém Win 10 Pro
  • Microsoft Office 2019 s MS Outlookem
  • AbbyyFineReader 15
  • Odečítač JAWS, NVDA a zvětšovací program ZoomText

Volitelné příslušenství:

A4 skener Epson Perfection V19, brašna na NB, USB hub pro rozšíření USB portů, externí USB klávesnice, externí USB myš

Kompenzační pomůcky

ClearReader bez baterie

ClearReader je čtecí zařízení s hlasovým výstupem pro nevidomé. Vyznačuje se zejména velmi snadnou a rychlou obsluhou. Pod kameru vložíte tištěnou předlohu, stisknete tlačítko a za pár okamžiků Vám hlas předčítá text z předlohy. Jedná se o provedení bez baterie, které je možné používat jen v blízkosti el. sítě.

Braillský zápisník Orbit Reader 20

Braillský zápisník Orbit Reader 20 je primárně určený ke čtení digitálních textů v bodovém písmu. V malém kapesním zařízení můžete mít stále s sebou stovky až tisíce knih, časopisů či učebnic, a číst je kdykoliv kdekoliv na komfortním 20znakovém hmatovém displeji. Prostřednictvím braillské klávesnice, umístěné na horní straně zápisníku, je navíc možné v jednoduchém editoru texty upravovat či zapisovat své vlastní.

Záznamník Eltrinex A1 mlutifunkční

Speciální akustický přístroj určený pro nevidomé uživatele, obsahuje široké spektrum funkcí jako je diktafon, přehrávač hudby, předčítání textu a také připojení na wifi síť, což umožňuje tomuto zařízení přehrávat internetová rádia a podcasty.

Diktafon Eltrinex V12 Pro

Digitální diktafon se špičkovou kvalitou záznamu a nadstandardní výbavou. Paměť 12 GB, maximální délka záznamu 6993 hodin, vícesměrové mikrofony, grafický podsvícený displej a hlasový průvodce v češtině.

Rozpoznávač barev - Colorino

Jednoduchý indikátor barev a světla. Ovládá se dvěma tlačítky. Lze nastavit 3 stupně hlasitosti. Napájen je 2 tužkovými bateriemi. Rozpozná více než 100 barevných odstínů. Intenzitu světla oznamuje v 10.000 různých tónech.

Náramek Sunu Band

Náramek Sunu Band mohou využívat zrakově postižení při prostorové orientaci a samostatném pohybu. Náramek svým vzhledem připomíná chytré hodinky. Je schopen upozornit toho, kdo náramek nosí, na překážky v okolí – a to echolokací a vibracemi. Umí také vyhledat telefon, když jej odložíte a nevíte kde. Dále umí připomenout událost, nastavit budík či sdělit aktuální čas. Též dovede prostřednictvím Google Map a chytrého mobilního telefonu, ulehčit navigaci ve známém, ale i neznámém prostředí. Náramek je vhodné používat jako doplněk k orientační bílé holi. 

Apple Watch Nike

Chytré hodinky od Applu, které je možné spárovat s iPhonem a zobrazovat důležité notifikace, aniž byste museli vytahovat telefon z kapsy.  Edice Nike má kromě rychlejší Wi-Fi i Bluetooth, jsou vybaveny G-senzorem, gyroskopickým senzorem, kontinuálním měřením srdečního tepu, barometrem či detekcí pádu.

OrCam MyEye 2.0

Kamera OrCam MyEye 2.0 dokáže okamžitě přečíst jakýkoliv tištěný nebo digitální text (noviny, knihy, menu v restauraci, značky, obaly výrobků, obrazovky počítačů nebo telefonů). V reálném čase rozpoznává obličeje, identifikuje výrobky, bankovky, kreditní karty a další. Dokáže také rozpoznat jednoduchá gesta rukou. Vhodná je zejména pro slabozraké uživatele.

Pichtův psací stroj obouruční

Mechanický 6-bodový psací stroj pro nevidomé, 40 znaků na řádku, nastavitelné okraje, zvonek 5 znaků před koncem řádky, integrovaný držák dymopásky, precizní posuv papíru umožňuje přesné opakované zasunutí listu při korekcích.

Pichtův psací stroj pravoruční

Mechanický 6-bodový psací stroj pro nevidomé, 34 znaků na řádku, nastavitelné okraje, zvonek 5 znaků před koncem řádky, integrovaný držák dymopásky, precizní posuv papíru umožňuje přesné opakované zasunutí listu při korekcích.

Sada simulačních brýlí

Simulační brýle mohou poskytnout představu, co může zrakově postižený vidět. Sada obsahuje 10 kusů brýlí.

Rýsovací sada

Kreslící prkno je určené především pro nevidomé. Je osazeno gumovou podložkou a v soupravě je i 25 ks kreslících folií. Součástí je T-pravítko, pravítko trojúhelník a úhloměr. Rozměr je 32 x 26 cm.

Dálkový ovladač VPN

Vysílač VPN je určen jako pomůcka pro nevidomé a slabozraké. Tímto vysílačem v plastové krabičce se šesti tlačítky je možné vyslat povely pro dálkové ovládání akustických orientačních a informačních zařízení.

Sportovní vybavení

Cyklopřívěs Weehoo i-Go Turbo

Tento dětský cyklopřívěs umožňuje bezpečnou a příjemnou přepravu dětí, které odrostly z klasického dětského vozíku a nejsou schopny ještě samy bezpečně ovládat dětské kolo a absolvovat s ním delší trasy. Díky pedálům ale může malý společník pomoci při zdolávání kopců a stává se tak aktivním účastníkem výletu. Přívěs se připojuje k jízdnímu kolu pomocí závěsu nasunutém na sedlové trubce. 

Štěrba závěsné dětské kolo 20"

Jedná se o 20" dětské kolo bez přední vidlice a kola, jehož speciální rám je pomocí upínacího kloubového mechanismu spojen s klasickým jízdním kolem vodiče. Toto uspořádání přináší pro dítě i doprovod řadu výhod. Toto řešení je ideální pro dítě ve věku 4 až 8 let, které je již těžké na dětskou sedačku, ale nemá dostatek zkušeností, aby mohlo se svým doprovodem absolvovat vyjížďku na vlastním kole. Tandem čili dvoukolo je často vyhledáváno pro sportovní vyžití dětí se zrakovým postiženími, toto závěsné kolo může být snadněji ovladatelnou, ekonomičtější a univerzálnější alternativou pro tyto zájemce. 

Tandemové kolo Duratec / Big Bang D9 (vel. M, L)

Budou dvě na letní prázdniny :-)