Světlušky svítí v ulicích i online, přispějte jim a pomůžete nevidomým

7. září 2016

Dvojice dobrovolníků v kostýmech s tykadly a zapečetěnou pokladnou ve tvaru lucerny rozsvítí od 12-16. září města a obce po celé republice. Kupte si tykadla, náramek a další předměty a podpoříte prostřednictvím sbírky Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu děti i dospělé s těžkým zrakovým handicapem. V Praze se do prodeje pro Světlušku zapojí i známé osobnosti. Mapu Světlušek a možnost přispět online naleznete na webu svitis.cz a v mobilní aplikaci Světluška.

„Světluška dobře ví, že život nevidomých není pohádka, ale s naší společnou pomocí může být veselejší. Výtěžek sbírky proto poputuje například na výcvik vodicích psů, speciální pomůcky, studijní stipendia i osobní asistenty pro děti i dospělé, řekl ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip. Na webu svitis.cz naleznou příznivci Světlušky kromě mapy více než sedmi tisíc dobrovolníků a zapojených institucí také vybrané příběhy těch, kterým Světluška pomáhá. Novinkou 14. ročníku celorepublikové sbírky je i možnost přispět online prostřednictvím mobilní aplikace nebo webu svitis.cz. „Těšíme se, až se nový sbírkový web zaplní vzkazy pro Světlušku a fotografiemi dárců i dobrovolníků v tykadlech,“ doplnil ředitel Filip.

Pozdravit Světlušku a podpořit ji přijdou v Praze na Anděl 12. a 13. září i známé osobnosti. Mezi nimi například herečky Sandra Nováková a Berenika Kohoutová, zpěvák Adam Mišík, herci Pavel Nový a Petr Vondráček, moderátoři Barbora Černošková, Jiří Chum, Jan Kovařík a Jan Smetana. U stánku Světlušky bude navíc k dostání po oba dny speciální zmrzlina a od 16.00 zazní bubenická show v podání Tokhi & the Groove Army. Do sbírky se po celé ČR zapojují vybrané knihovny a mateřské školy, které připravují pro děti program o zraku a seznamují je srozumitelnou formou se světem těch, kterým nejdůležitější lidský smysl chybí.

Pomoc Světlušky v roce 2015 v číslech

V roce 2015 rozdělila Světluška 13 705 678 Kč a pomohla tak stovkám jednotlivců i menším neziskovým organizacím s celostátní i regionální působností, které umožňují lidem se zrakovým postižením vést maximálně samostatný život plný pestrých aktivit.

Ulétly vám Světlušky?

Pokud vám Světlušky ulétnou a chcete pomoci rozsvítit svět nevidomých, můžete tak učinit online na stránkách svitis.cz. Projekt můžete podpořit po celý rok také odesláním jednorázové dárcovské SMS ve tvaru DMS SVETLUSKA na číslo 87 777, anebo jej podporovat pravidelně po dobu jednoho roku odesláním roční dárcovské SMS ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA. Cena jedné DMS je 30 Kč, Světluška obdrží 28,50 Kč. Dárci mohou také přispět přímo na sbírkové konto Světlušky „deset devítek“ 99999 99999/0100.


Kontakt:
Barbora Mocová
PR manažerka Světluška | Nadační fond Českého rozhlasu
mobil: 731 114 838 | tel.: 221 551 219
barbora.mocova@rozhlas.cz | www.svetluska.net


Světluška děkuje svým partnerům, bez nichž by se nemohla sbírka uskutečnit:

Poděkování patří ČSOB, generálnímu partnerovi Světlušky, společnosti HERBADENT, hlavnímu partnerovi Světlušky a také Nadaci Vodafone, která je partnerem pro technologie. Velký dík náleží Českému rozhlasu, který nadační fond před 15 lety založil a je jeho velkou oporou.

Sbírku Světluška velmi podpořila Česká televize odvysíláním charitativní spotové kampaně. Spoty mohou vidět i diváci v síti multikin Cinema City. Spotovou kampaň na obrazovkách BUS TV sponzoruje FUJIFILM Europe GmbH, organizačné složka ČR. K celorepublikové sbírce dobrovolníky i dárce svolává světluška za úplňku z fotografie Radima Schreibera.

Sbírkové dny by se nemohly uskutečnit bez pomoci firem, které poskytují Světlušce zdarma nebo za symbolické částky své služby či produkty. Společnost Model Obaly vyrábí lucerničky pro dobrovolníky. Společnost DPD čtrnáctým rokem distribuuje několik tun sbírkových předmětů do škol v celé ČR, o světluščí tykadla a náramky se po celý rok stará také partner pro logistiku a skladování Dachser Czech Republic. Společnost G4S má zase na starosti bezpečný svoz pokladniček a počítání výtěžku.
Poděkování dále patří společnostem SVS a Durabo, které pro Světlušku zdarma zajistily tiskové materiály a dalším partnerům, bez jejichž pomoci by se Světluška při organizaci sbírky neobešla: Activa, Alex Fox, Boss Timer, Copy General, Dopravní podnik hl. města Prahy, Eltodo, Felco Praha, Grantis, Magistrát hlavního města Prahy, Pebal, Ray Film, Ters, Van Gillern, Visualway, ZDM, a Asociace turistických oddílů mládeže (Asociace TOM).

Internetové stránky www.svitis.cz spolu s mobilní aplikací Svítíš pro dobrovolníky a Světluška pro dárce vytvořily pro Světlušku agentury Bistro a Mobile internet ze skupiny tAdy. Děkujeme!

autor: Barbora Mocová
Spustit audio