Roj světlušek s tykadly vyrazí opět do ulic

3. září 2018

Jsou jich tisíce a jsou doslova všude! Netřeba mít ale strach, jedná se o světlušcí dobrovolníky, kteří s nasazenými tykadly a zapečetěnou pokladnou ve tvaru lucerny rozsvítí od 10. do 14. září 2018 města a obce po celé republice. Výtěžkem z prodeje propagačních předmětů podpoří Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu děti i dospělé s těžkým zrakovým postižením. V Praze se lidé mohou těšit i na doprovodný program, do prodeje se navíc zapojí známé osobnosti.

“Již 16. rokem vypouštíme v září světluščí dobrovolníky do ulic českých a moravských měst, aby zapojili veřejnost do společného snažení o kvalitnější a radostnější život nevidomých a těžce zrakově postižených dětí i dospělých. Celorepublikové Sbírkové dny Světlušky proběhnou v termínu 10. – 14. 9. 2018 a zapojí se do nich obdivuhodných 7000 dobrovolníků. Lidé budou moci podpořit Světlušku nákupem oblíbených černých zubních kartáčků, tykadel, náramků či píšťalek. Pro veřejnost v Praze, konkrétně na Andělu, jsme si ve dnech 5. a 6. 9. připravili slavnostní zahájení s doprovodným programem a za účasti známých osobností,” říká ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.


V průběhu dvoudenní akce na Andělu se lidé mohou těšit například na Lucii Výbornou, Jana Kovaříka, JanaSmetanu, Míšu Maurerovou, Igora Orozoviče nebo Martina Krause. Osobnosti budou vždy ve dvojici s nevidomými pomáhat v ulicích s prodejem sbírkových předmětů Světluška. Novinkou je možnost platit platební kartou. Ve čtvrtek mezi 13.–14.hodinou pak na Anděl přijdou akrobati na chůdách z Long Vehicle Circus a mezi 17. – 18. hodinou zahraje staropražské písničky nevidomý hudebník Miroslav Orság. Všichni dobrovolníci letošních sbírkových dní, kteří používají sociální sítě a podělí se o své fotky, mohou mimo jiné soutěžit o tablety Lenovo od společnosti Alza.cz pro svou školu, oddíl nebo další instituci, se kterou se ke sbírce připojují.
Jak pomáhala Světluška v roce 2017
Celonárodní sbírka je největší z projektů Světlušky, jejímž cílem je pomáhat dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. V minulém roce se dobrovolníkům z řad studentů podařilo během sbírkových dní nasbírat do lucerniček více než 5,2 mil. Kč. Společně s výtěžky z dalších akcí – Noční běhy pro Světlušku, Kavárna POTMĚ, benefiční koncert Světlo pro Světlušku a finančními dary se na sbírkové konto v roce 2017 podařilo shromáždit 19,5 mil. Kč. Tyto prostředky byly v rámci grantového řízení rozděleny na přímou pomoc nevidomým – dětem i dospělým s těžkým zrakovým postižením, rodinám, které mají zrakově postižené dítě i neziskovýmorganizacím, které realizují ranou péči. Podpořily se také asistenční služby, rekondiční pobyty, sporty pro nevidomé a další služby, které pomáhají zvládat život ve tmě.
Velká pomoc díky několika snadným kliknutím
Pro ty, kteří nestihnou sbírkové dny v ulicích, je připravena webová stránka www.svitis.cz. Právě zde jsou zveřejněné i některé příběhy lidí s těžkým zrakovým handicapem, kterým již Světluška pomáhá a je zde možné přispět online platební kartou. Možnost přispět mohou lidé také skrz mobilní aplikaci Světluška, která je ke stažení zdarma. Projekt je rovněž možné podpořit odesláním jednorázové dárcovské SMS ve tvaru DMSSVETLUSKA 60 na čísle 87777, anebo jej podporovat trvale odesláním dárcovské SMS ve tvaruDMS TRV SVETLUSKA 60.

Světluška děkuje svým partnerům, bez nichž by se nemohla sbírka uskutečnit:
Poděkování patří generálnímu partnerovi Světlušky ČSOB a společnosti HERBADENT, která je hlavním partnerem Světlušky. Velký dík náleží Českému rozhlasu, který nadační fond před 17 lety založil a je jeho velkou oporou.
Sbírku Světluška velmi podpořila Česká televize odvysíláním charitativní spotové kampaně. Spoty mohou vidět i diváci v síti multikin Cinema City. Sbírkové dny by se nemohlyuskutečnit bez pomoci firem, které poskytují Světlušce zdarma nebo za symbolické částky své služby či produkty. Společnost Model Obaly vyrábí lucerničky pro dobrovolníky. Společnost DPD patnáctým rokem distribuuje několik tun sbírkových předmětů do škol v celé ČR, o světluščí tykadla a náramky se po celý rok stará také partner pro logistiku a skladování Dachser Czech Republic. Společnost G4S má zase na starosti bezpečný svoz pokladniček a počítání výtěžku.
Internetové stránky www.svitis.cz spolu s mobilní aplikací Světluška pro dárce vytvořily pro Světlušku agentury Bistro a Mobile internet ze skupiny tAdy. Dary do soutěže pro dobrovolníky, 14 tabletů Lenovo, věnovala společnost Alza.cz.
Poděkování patří též společnostem SVS a Durabo, které pro Světlušku zdarma zajistily tiskové materiály a dalším partnerům, bez jejichž pomoci by se Světluška při organizaci sbírky neobešla: Activa, Alex Fox, Boss Timer, Copy General,Eltodo, Felco Praha, Grantis, Pebal, Ray Film, Ters, Van Gillern, Visualway, ZDM, a Asociace turistických oddílů mládeže (Asociace TOM). Děkujeme!

Spustit audio