Derby i pro nevidomé fanoušky!

Derby i pro nevidomé fanoušky

AC Sparta Praha nabídne při derby se Slavií unikátní fanouškovský zážitek nevidomým a slabozrakým fanouškům. GENERALI Arena se stane prvním českým stadionem, který připraví servis i zrakově postiženým příznivcům fotbalu.

Pondělní utkání Sparty s Mladou Boleslaví bylo nejen posledním domácím testem pro svěřence Zdeňka Ščasného před derby, ale také poslední šancí otestovat nový systém pro nevidomé fanoušky v GENERALI Areně. Ten vyvíjí Sparta společně s Českým rozhlasem – Radiožurnálem.

Čtveřice zrakově postižených fanoušků společně s komentátory Radiožurnálu v pondělí večer ladila poslední detaily speciálního komentování. To je oproti klasickému rozhlasovému přenosu ještě detailnější. Věnuje se dění nejen na hřišti ale i v hledišti, popisu jednotlivých hráčů, jejich vzájemné gestikulaci a mnoha dalším detailům zápasu.

Nevidomí zkrátka prožívají návštěvu fotbalového stadionu jinak než ostatní fanoušci. Poslouchají chorály, orientují se podle hvizdu rozhodčího, vnímají přihrávky přes zvuk kopnutí do míče, cítí vůni čerstvě střiženého trávníku…

„Snažíme se pod hlavičkou Nadačního fondu ACS nastartovat nové charitativní projekty. Při zápase s Mladou Boleslaví jsme tuto službu představili poprvé a zaměřili se i na zpětnou vazbu. Tento servis chceme nadále rozvíjet a vylepšovat,“ říká ředitel komunikace AC Sparta Praha Ondřej Kasík.

„Radiožurnál se dlouhodobě podílí na projektech pro zrakově postižené. Když nás Sparta s tímto záměrem oslovila, neváhali jsme ani chvilku. I pro naše komentátory je to mimořádná událost,“ říká šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan.

Partnerem Sparty při práci se zrakově postiženými fanoušky je i Nadační fond Českého rozhlasu Světluška, který dlouhodobě pomáhá nevidomým a slabozrakým. A právě prostřednictvím Světlušky mohou fanoušci, kteří vnímají fotbal zejména jinými smysly než zrakem, získat vstupenky na slavné pražské derby. Na webových stránkách a Facebooku Světlušky je ode dneška připravena soutěž o dvacet míst pro nevidomé, stačí zodpovědět otázky týkající se historie i současnosti Sparty a derby. Autoři dvaceti nejrychlejších správných odpovědí získají po jedné vstupence pro sebe a také pro vidící doprovod.

„Světluška řeší podporu těžce zrakově postižených v kritických životních situacích, narození, prví roky školy, studium, zaměstnání, stáří. Když nás oslovila AC Sparta Praha s možností být u toho, kdy se fotbalové zápasy zpřístupňují nevidomým, bez váhání jsme přijali. Je úžasné, že s nevidomými fanoušky sportu můžeme hovořit i o přístupnosti zábavy, která v sobě nemá tu urgenci řešení jako případy a žádosti, se kterými se ve Světlušce běžně setkáváme," říká ředitelka Nadačního fondu ČRo Gabriela Drastichová.

Nevidomí mohou nyní soutěžit o 20 vstupenek na derby. Stačí odpovědět na otázku na našem Facebooku.