Půjčovna kompenzačních a sportovních pomůcek slaví první narozeniny

28. duben 2022

Půjčovna kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení oslaví počátkem května první rok své existence. Své služby nabízí všem nevidomým a slabozrakým, kteří nezbytnou, avšak mnohdy na pořízení finančně náročnou pomůcku potřebují nejprve dobře vyzkoušet.  

Za rok fungování si krátkodobou možnost pořízení pomůcky vyzkoušelo 120 lidí, nejčastěji z Prahy, Brna a Ostravy. Nabídka oslovuje vyrovnaně zájemce všech věkových kategorií, nejčastěji ale pomůcky putují do rukou seniorů, nejstaršímu bylo dokonce 95 let. Mezi nejoblíbenější pomůcky pak patří stolní a příruční kamerové lupy.

Vypůjčit si potřebnou pomůcku může kdokoliv, kdo vzhledem ke svému hendikepu danou pomůcku potřebuje. Služeb půjčovny mohou využít kromě jednotlivců i neziskové organizace, příspěvkové organizace, školy a školská zařízení, které pomáhají lidem s těžkým zrakovým postižením a pomůcku či sportovní vybavení potřebují pro přímou práci se svými klienty nebo pro osvětové a vzdělávací účely. 

K vyzkoušení jsou pomůcky od 1 do 12 měsíců v závislosti na důvodu zápůjčky. Vypůjčení kompenzační pomůcky je bezplatné, účtován je pouze jednorázový servisní poplatek, jenž je použit pouze pokrytí nákladů na přípravu pomůcky pro dalšího zájemce. V katalogu najdou zájemci například stolní, přenosné a kapesní kamerové lupy, telefony, tablety, notebooky se speciálním zvětšovacím či odečítacím softwarem, různá čtecí zařízení, Pitchův psací stroj, stimulační světelný box nebo například rýsovací sadu pro školáky se zrakovým postižením.

„Můj nevidomý šestiletý syn jezdil na běžném kole a my jezdívali vedle něj. A to už teď nešlo. Párkrát se stalo, že šlápnul do pedálů a ujel nám. Jeho jízda tak většinou končila pádem. Díky závěsnému kolu si konečně jízdu na kole opravdu vychutnává, má pocit, že sám řídí, jeho tatínek už není z jízdy na kole ve stresu a v klidu si celou cestu povídají. Cesta kluků teď už není jen po cyklostezce, ale jsou to celodenní cyklotúry zakončené tekutou šumivou odměnou,“ popsala maminka šestiletého chlapce, kterému bylo z Půjčovny zapůjčeno závěsné tandemové kolo.

Oblíbená dětská pomůcka je také světelný box, který ocení zejména rodiče při práci se zrakově postiženými dětmi. Box totiž umožňuje podsvícení libovolného předmětu, čímž ho činí pro oči lákavější. Dítě tak rodiče podpoří v tom, aby začalo na pomůcky sahat, což zlepšuje dovednost koordinace oko – ruka. Pokud je dítě starší, lze box využít na číslice, písmena z abecedy nebo geometrické tvary. Dítě pak vše lépe pochopí a učení může být mnohem snadnější.

„Já jsem využila možnost bezplatného zapůjčení a více než měsíčního vyzkoušení stolní lupy Vocatext. O zařízení jsem věděla již několik let před tím a byla jsem nadšena jeho rychlou a bezproblémovou hlasovou odezvou. Moje zkušenost s ní byla však jen velmi kratičká v rámci rychlé ukázky v Brně. Když se mi změnila životní situace, mateřská dovolená a dále pak přibývající výuka cizích jazyků, čím dál tím více jsem uvažovala o pořízení pomůcky. V Plzni však nebyl žádný exemplář k řádnému vyzkoušení. Když vznikla služba světluščí Půjčovny, ani jsem moc nevěřila, že by tam zrovna Vocatex mohl být k dispozici. K mému nadšení tomu však bylo. Organizace výpůjčky i doprava byla perfektně zorganizována a já jsem si tak mohla lupu v klidu vyzkoušet doma při běžných činnostech a přesvědčit se o vhodnosti této pomůcky právě pro mé aktuální potřeby. Nedlouho po vrácení pomůcky přijela do naší domácnosti lupa vlastní. Nejčastěji na ní čtu knížky s dětmi, připravuji si jazykovou výuku, nebo také zkoumám souboj s bradavicí na palci,“ popsala nám zkušenost s Půjčovnou paní Lenka.

Spustit audio