Výlet místo šmejdů. Nově jezdí i školkové děti
Smysluplně využít čas, nesedět doma, pobavit se s vrstevníky. Právě to jsou lákadla akcí spolku Hurá na výlet. Dobře je znají senioři hned v pěti krajích Česka.
Spolek před lety vzniknul v Chrudimi. Představuje alternativu k předváděcím akcím takzvaných šmejdů, které byly hlavně dřív aktuální. „Dnes už jich naštěstí ubývá. Ale na druhou stranu zneužívání seniorů nabývá jiných forem. Přesouvá se třeba na internet a podobně. My pro ně vytváříme volnočasové aktivity jako výlety, přednášky, vzdělávací kurzy a kulturní akce,“ upřesňují zástupkyně spolku Anna Mikanová a Aneta Buřvalová.
Rozvoji jejich činnosti napomáhají i sociální sítě. „Poslední dobou máme zkušenost, že je používá čím dál víc seniorů. Prostřednictvím webu a facebooku se dostáváme do povědomí širší veřejnosti. Hledáme zdravotníky, hudebníky, fotografy a taky s námi jezdí dobrovolníci jako osobní asistenti. Snažíme se totiž na výlety vypravit i seniory se sníženou schopností pohybu a orientace. Spolupracovat s námi chtějí taky mladí lidé, za což jsme rádi.“
Centrum bez bariér
Sídlem spolkových aktivit je takzvané Hurá centrum na Školním náměstí v Chrudimi. „Oblíbené tam jsou třeba tréninky paměti a cestovatelské přednášky. Teď bychom se měli stěhovat. Podařilo se nám sehnat plně bezbariérové prostory v Široké ulici,“ říká Mikanová.
Na podzim rozjel spolek novou aktivitu, a sice výlety, na které se společně se seniory vydávají i děti z chrudimské mateřské školy Svatopluka Čecha. „Půlka autobusu byly děti a půlka senioři. Vydali jsme se na Babiččin dvoreček do Licibořic. Chceme v tom pokračovat, připravíme další mezigenerační výlety a mohli bychom pořádat i čtení seniorek ve školkách.“
Letos už je podle Buřvalové v plánu poslední výlet. „V sobotu 1. prosince se vydáme do Polska na trhy. Do nové sezóny vstoupíme na jaře. Taky budeme mít předvánoční večírek, a to 7.12. od 19 hodin v Chrudimi. Dorazí i Felix Slováček. Ve spolupráci s Pardubickým krajem připravujeme další dvě kulturní akce. Jedna je 29.11. v Ústí nad Orlicí. Zveme Václava Vydru. Obdobná akce bude 4.12. v Jevíčku.“
Kdo může jet?
Se spolkem Hurá na výlet cestují senioři nad 65 let. „Ptají se nás i mladší, ale máme pravidlo, že kdo s námi jede, tak mu v roce výletu musí být minimálně 65.“
Každý senior se může přihlásit nanejvýš na dva výlety za rok. „Poptávku máme mnohonásobně vyšší, než je kapacita. Výlety spojujeme s osvětovou činností. Chceme, aby se informace dostaly k co největšímu počtu seniorů. Taky proto byla stanovená tato hranice.“
Spolek postupně rozšířil svou činnost z Pardubického kraje a Kraje Vysočina do dalších krajů Česka. Začal pořádat výlety pro seniory z Prahy, Jihomoravského a Královéhradeckého kraje.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.