Velkolepý autobus a kolosální trojkolo Světlušky opanují Plzeň

Trojkolo Světlušky s Jitkou Křížovou uprostřed

Takřka 19 metrů dlouhý autobus s Kavárnou POTMĚ na palubě a více než třímetrové trojkolo sbírky Světluška na pomoc nevidomým přijedou do Plzně. Nevidomí kavárníci budou připravovat černočerné osvěžení na náměstí Republiky od 28. až do 30. srpna, u kavárny vám navíc odborníci zdarma změří zrak. V sobotu odstartuje od Kavárny POTMĚ po 10. hodině závěrečná cyklojízda road show Jedeme pro Světlušku.

„Obří loutky promenující se po Plzni se na trojkolo a do autobusu asi nevejdou, ale jinak zveme všechny domácí i návštěvníky města kultury na poslední cyklovýlet se Světluškou a na představení nevidomých kavárníků, při kterém vám ve světě tmy a zvuků naservírují tu nejčernější kávu," říká Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, který za projektem Kavárna POTMĚ stojí.

Návštěvou nevšední kavárny i účastí v pelotonu s trojkolem podpoříte prostřednictvím projektu Světluška nevidomé a osoby s těžkým zrakovým handicapem. Ve stanu vedle Kavárny POTMĚ je po celou otevírací dobu možnost nechat si zdarma změřit zrak na profesionálním optometrickém přístroji.

Otevřete své uši dokořán a relaxujte v Kavárně POTMĚ
Za nápoj a nevšední zážitek zaplatíte 140 Kč. Na památku vám zůstane hrneček s logem Světlušky a svinovací metr, který symbolizuje expedici prakticky nevidomého horolezce Jana Říhy na himálajskou osmitisícovku Cho Oyu. Světluška rozdělí výtěžek z provozu Kavárny POTMĚ tak, aby pomohl vést nevidomým a lidem s těžkým postižením zraku samostatnější a pestřejší život. Více informací ne www.svetluska.net.

Šlápněte se Světluškou do pedálů
Celorepubliková letní cyklojízda s názvem Jedeme pro Světlušku chce pomoci nevidomým cyklistům, kteří dokáží vnímat krásu krajiny i beze zraku. Za účast na cyklovýletech s trojkolem Světlušky se neplatí. Pokud si ale zakoupíte za minimálně 20 Kč žlutý odznak se Světluškou na kole, přispějete na nákup tandemových kol pro sportovce se zrakovým handicapem. V sobotu 29. srpna vyrazí cyklisté na vyjížďku od Kavárny POTMĚ na náměstí Republiky po 10. hodině. Více informací na www.jedemeprosvetlusku.cz.

Světluška v Plzni

  • Autobusová Kavárna POTMĚ parkuje na náměstí Republiky od 28.30. srpna. Otevírací doba je od 10.00–20.00 hodin, s přestávkou mezi 13.00–14.00 hodinou. U kavárny je možnost bezplatné kontroly zraku.
  • V sobotu 29. srpna po 10. hodině vyráží od Kavárny POTMĚ v čele se světluščím trojkolem poslední veřejný peloton projektu Jedeme pro Světlušku.

Kontakt: Barbora Mocová
PR manažerka Světluška | Nadační fond Českého rozhlasu
mobil: 731 114 838 | tel.: 221 551 219
barbora.mocova@rozhlas.cz | www.svetluska.net


Poděkování partnerům Kavárny POTMĚ

Kavárna POTMĚ na cestě je umístěna v kloubovém nízkopodlažním autobusu - model SOR NB 18, který Světlušce darovala společnost ARRIVA. Projekt interiérové přestavby vypracovalo architektonické studio pha a realizovala ji firma Bomita. Suroviny poskytla a nové profesionální kávovary zapůjčila společnost LE PATIO INTERNATIONAL, distributor značky ILLY. Nápoje dodaly společnosti Coca Cola, Fontana a Bernard. Tiskoviny vytiskla společnost SVS a FELCO PRAHA. Odborné měření zraku zdarma zajistila firma Hoya. Hrnky z porcelánu věnovala česká firma G.Benedikt. Všechny služby a produkty poskytli partneři Světlušce zdarma či za symbolické částky.

Poděkování patří ČSOB, generálnímu partnerovi Světlušky, společnosti HERBADENT, hlavnímu partnerovi Světlušky a také Nadaci Vodafone, která je partnerem pro technologie. Velký dík náleží Českému rozhlasu, který nadační fond před 13 lety založil a je jeho velkou oporou.