Ivan Kraus: Nezničí nás to, co nenávidíme. To si myslel Orwell. Zničí nás to, co milujeme

24. červen 2014

Největší audioportál na českém internetu

Zita Senková | Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas Dvojka

Host: spisovatel a publicista Ivan Kraus. Nezničí nás to, co nenávidíme. To si myslel Orwell. Zničí nás to, co milujeme. Moderuje Zita Senková.

Uplynulo 65 let od vydání románu 1984 George Orwella. Orwellovy pojmy jako Velký bratr, newspeak, doublethink nebo ideozločin jsou určitě aktuální i dnes. Nezapomínáme ale na myšlenky jeho „předskokana“ Aldouse Huxleyho?

Zhruba 10 let před Orwellovým 1984 napsal Aldous Huxley román Brave new world (obvykle se u nás překládá jako Konec civilizace). „Huxleyho obava byla, že nás nezničí to, co nenávidíme. To si myslel Orwell. Ale zničí nás to, co milujeme,“ vysvětluje Ivan Kraus.

Spisovatel neváhá srovnávat obě nadčasová díla a hledá mezi nimi rozdíly: „Orwell se obával těch, kteří by zakázali knihy. Huxley se bál, že by nebyl vůbec důvod je zakazovat. Protože nebude nikdo, kdo by nějakou chtěl číst.“

Utonout v moři informací

Podle Krause se Orwell taky obával odpírání informací. Podle Huxleyho by nás naopak přemíra informací uvrhla do pasivity a egoismu. „Orwell se obával, že by pravda byla mezi námi skryta. A Huxley se bál, že by pravda utonola v moři bezvýznamnosti.“

Bezvýznamnost považuje za klíčový pojem dneška i Ivan Kraus. Připomíná v této souvislosti i název posledního románu Milana Kundery, vydaného v Itálii: Svátek bezvýznamnosti.

Ubavit se k smrti

„Informace, ve kterých se utápíme, budou jenom jednoho druhu a budou fragmentované,“ předvídá Kraus. „Všimněte si toho pocitu, že není na nic čas.“

Za pravdu tak dává dalšímu velkému mysliteli, Neilu Postmanovi: „Ubavíme se k smrti! Budeme koukat na modelky a vedle toho budeme počítat brutto netto kára a budem se bavit a sledovat vztahové sitkomy.“

Německu se daří jako nikdy. Proč tam mají strach z války? Jak nás ovlivnila aféra Snowden? Jsou Češi lajdáci? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: Ivan Kraus , zis , rota

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.